Agrese Hamasu ze 7. 10. 2023: První výsledky izraelského vyšetřování

Přiznání

Věděl jsem, že to bude jako kousnutí do hodně kyselého jablka. Nezbývalo než – obrazně řečeno – zavřít oči a skousnout.


Izraelská armáda (IDF) zveřejnila na svém webu [1] výsledky prvního dílčího interního vyšetřování týkajícího se událostí spojených s loňským 7. říjnem. Asi není nutné připomínat, že jde o brutální gangsterský masakr spáchaný v Jižní distriktu Izraele teroristy Hamasu a Palestinského islámského džihádu a také civilisty z Pásma Gazy. Vyšetřování bylo zaměřeno na pohraniční kibuc Beeri, kde bylo zabito 101 civilistů, dvaatřicet bylo uneseno do Pásma Gazy (teroristé jich stále vězní jedenáct z této skupiny) a život položilo 31 pracovníků bezpečnosti a stejný počet příslušníků armády a týmu civilní sebeobrany.

Téměř tříměsíční vyšetřování vedl generálmajor (ve výslužbě) Mickey Edelstein; do jeho skupiny patřili podplukovník (v. v.) Dr. Oded Megiddo, major (v. v.) Dror Engelstein a kapitán (v. v.) Šir Dani. S armádními důstojníky spolupracovala vnitřní tajná služba Šin Bet a zástupci izraelské policie, protože příslušníci obou útvarů v oblasti rovněž působili.

Zde je nutné odpovědět na základní otázku, proč vlastně IDF k tomuto šetření přistoupila. Protože v rámci izraelské reakce na agresi teroristů došlo k řadě selhání a chyb, které je nutné pojmenovat a vyvodit z nich patřičné poučení a přijmout závěry. Jinou otázkou je osobní odpovědnost kompetentních nejvyšších velitelů a politiků, ale tím se toto dílčí šetření nezabývalo. (Nehledě k tomu, že toto by měla mít v agendě případná budoucí státní vyšetřovací komise, jako po Jomkipurské válce 1973, nikoli odborná komise armádní.)

Šetření ukázalo, že do kibucu Beeri proniklo přibližně 340 teroristů včetně asi stovky členů komanda „Nukhba“, které je součástí Kassámových brigád, vojenského křídla Hamasu. Všichni se podíleli na vraženém masakru, únosech rukojmí, rabování, mučení znásilňování a zapalování obydlí. Zpráva říká, že při bojích v kibucu Beeri bylo těchto vetřelců zlikvidováno přibližně sto. Těžké škody při útoku utrpěly také domy v kibucu; obnova bude záležitostí značně dlouhé doby.

Vyšetřovatelé rozdělili analýzu bitvy o Beeri do šesti časových fází. Ty nám pomohou lépe se orientovat v tom, co se v kibucu 7. října 2023 postupně dělo.

Fáze 1 … 6:30 – 6:45 hod. místního času

Zahájení útoku a přesun teroristů z Pásma Gazy k Beeri.

Fáze 2 … 6:45 – 9:00 hod.

Zahájení útoku Arabů na Beeri. První teroristé pronikli do kibucu ze dvou směrů. Vzhledem k nepřítomnosti IDF museli bojovat s vetřelci příslušníci civilní sebeobrany, k nimž se připojili další obyvatelé kibucu.

Fáze 3 … 9:00 – 13:00 hod.

Nepříteli se podařilo získat na kibucem kontrolu. V této fázi civilní sebeobrana a do bojů zapojení obyvatelé stabilizovali obrannou linii ve snaze nápor vetřelců zastavit. Objevili se první vojáci IDF, mnozí ale byly postřeleni, došlo k evakuaci raněných vojáků; vojáci se přemístili ke vchodu do kibucu, kde vedli boj s teroristy, kteří tam mezitím dorazili. V závěru této fáze dokončil agresor únosy civilistů z Beeri. Vzhledem k nepříznivé situaci rozhodla armáda, že na místo vyšle vyššího velitele (brigádního generála Baraka Hirama), aby velel jednotkám přicházejícím do oblasti a řídil boj.

Fáze 4 … 13:30 - 22:00 hod.

Nepřítele se podařilo zastavit. Do Beeri přichází větší počet příslušníků bezpečnostních sil. V 16:15 začala v kibucu bojovat 99. divize. Do 18:00 hod. působilo v lokalitě na 700 vojáků IDF a dalších bezpečnostních sil*/. Odpoledne se bojové úsilí zaměřilo také na evakuaci obyvatel Beeri.

Fáze 5 … 22:00 – 05:00 hod. (8. 10. 2023)

V okolí kibucu a posléze v něm samotném se postupně podařilo obnovit operační kontrolu izraelských sil. Proběhla hlavní část evakuace civilistů a byla prohledána většina prostor v Beeri.

Fáze 6 … 5:00 – 15:00 hod. (8. 10. 2023)

Kibuc byl postupně vyčištěn od teroristů, proběhla kontrola místa, na několika místech došlo ke sporadickým přestřelkám.

Podíváme-li se pozorně na časové údaje, nevyhneme se otázce, proč to všechno trvalo tak dlouho. Konkrétně, proč museli obyvatelé Beeri tak dlouho čelit gangsterům sami, kde byla IDF? Je to klíčová otázka a také na ni se vyšetřovací komise samozřejmě zaměřila.

Konstatuje – a přiznává -, že IDF nebyla připravena na tak masivní scénář konfrontace, k němž 7. října došlo. Agresivní akce Hamasu zahrnovala vpád tisíců teroristů na desítkách míst současně, zatímco výcvik IDF byl zaměřen na izolované a specifické infiltrace a tomu odpovídalo i rozmístění jednotek. V dané chvíli nebyly v oblasti Beeri k dispozici žádné záložní síly, které by bylo možné okamžitě poslat obyvatelům kibucu na pomoc. Tato záležitost bude ještě prověřena v rámci celkového armádního vyšetřování. Neblahou skutečností tedy zůstává, že do 13:30 hod. (7. 10. 2023) byla civilní sebeobrana nucena vést boj s vetřelci sama, jistěže s dobrovolníky z řad obyvatel, jak již řečeno. Obyvatelé kibucu se bránili dlouhých sedm hodin, přičemž jejich aktivita a vynalézavost zabránily teroristům v rozšíření útoku do další částí kibucu. Po příchodu vojáků a příslušníků dalších bezpečnostních sil*/ s nimi civilní bojovníci kibucu úzce spolupracovali.

*/ Web IDF jmenuje v této souvislosti specializovanou jednotku policie zaměřenou na záchranu rukojmí YAMAM, jednotku Pohraniční policie YAMAS a útvar Izraelských policejních sil MATPA.

Vyšetřovatelé uvádějí, že vzhledem k mnoha ohniskům agrese a řadě obtíží komplikujících situační hodnocení charakterizovaly v prvních hodinách boj proti vetřelcům nedostatky ve velení a operativním řízení, dále v koordinaci a udílení rozkazů pro jednotlivé jednotky. To mj. způsobilo, že se bezpečnostní síly seskupily u vchodu do kibucu, aniž by se okamžitě zapojily do boje. To bylo vysvětleno několika důvody. Mezi nimi: některé jednotky se nezapojily do boje, protože velitelé rozhodli o tom, že se tak stane, až bude provedena evakuace civilistů, jiní vojáci se zapojili s hodinovým zpožděním, neboť čekali na velitele a jiná skupina zůstala vně kibucu, kde vytvořila obranný perimetr. Také tyto skutečnosti budou předmětem dalšího šetření. Bodem obratu, po němž se situace začala měnit ve prospěch obranných sil Izraele, byl příchod ad hoc ustaveného velitele bojového sektoru, brigádního generála Baraka Hirama. Komise současně uznává, že navzdory operačním chybám a nedostatkům při rozmístění sil je nutné ocenit řadu hrdinských činů a projevů vrcholné odvahy, díky čemuž bylo – navzdory děsivé tragédii – mnoho obyvatel zachráněno.

Vyšetřování také podrobilo kritice nevhodné jednání některých vojáků vůči civilistům, například byla upřednostněna evakuace zraněných příslušníků armády před zraněnými civilisty. Na druhou stranu potvrdilo už dřívější závěr v případě „dům Pessiho Cohena“ v Beeri. Teroristé v něm drželi 14 rukojmí a když odpálili granát a vyhrožovali, že rukojmí zabíjí dal gen. Hiram rozkaz veliteli tanku IDF, aby na dům vystřelil ve snaze vyvinout na teroristy tlak v zájmu osvobození zadržovaných. Kvůli tomu byl Hiram později obviněn ze smrti rukojmí, protože kromě dvou byli všichni v domě nalezeni mrtví. Vyšetřování ale prokázalo, že nebyli zabiti střelou z tanku, ale s největší pravděpodobností zbraněmi teroristů – s výjimkou dvou nešťastných případů, kdy byli šrapnelem zasaženi dva civilisté nacházející se vně domu. Komise naopak označila tuto akci jako provedenou koordinovaně a profesionálně. (Hiram byl už předtím obvinění zproštěn.)

VYJÁDŘENÍ NÁČELNÍKA GENERÁLNÍHO ŠTÁBU

Nejvyšší velitel IDF generálporučík Herzi Halevi přijal závěry vyšetřování bez výhrad. Souhlasí s tím, že armáda tím nejznepokojivějším způsobem nesplnila svou misi bránit obyvatele státu a v tomto svém poslání selhala. Vysoce ocenil statečnost civilních obránci kibucu Beeri, stejně jako členů krizového týmu tamní komunity, protože dokázali aktualizovat hodnocení situace a udržovat kontakt s obyvateli, kteří se dostali pod palbu nepřátel. Přestože došlo k vážným chybám a omylům, mnoho příslušníků bezpečnostních sil bojovalo statečně a předvedlo hrdinské činy. Jako extrémně vážnou hodnotí generál Halevi situaci, při níž jednotky čekaly před kibucem, zatímco uvnitř Beeri pokračoval masakr. Něco takového se už nesmí stát: za takové situace se musí všechny jednotky aktivně zapojit a udělat maximum pro to, aby zastavily masakr páchaný na civilistech. Ochrana civilistů musí mít v každém případě přednost před ochranou bezpečnostních složek – je to nejvyšší priorita. Halevi řekl, že vojáci musí vždy přednostně pomáhat civilistům při evakuaci, obraně a jakékoli jejich další potřebě, která v bojové zóně nastane. To je zásadní hodnota, která musí být vojákům důsledně vštěpována od základního výcviku a v další službě. Současně uznal, že existovaly případy, kdy se vojáci této zásady drželi.

Náčelník generálního štábu izraelské armády uvedl, že vyšetřování bitvy o Beeri je pouze první částí komplexního interního vyšetřovacího procesu, který v současné době IDF provádí a který zkoumá události ze 7. října a to, co k nim vedlo. Toto první vyšetřování a neposkytuje úplný obraz toho, co se tehdy stalo, nicméně jasně ilustruje velikost selhání a rozsah katastrofy, která postihla obyvatele Jihu, kteří mnoho hodin vlastními těly bránili své rodiny, zatímco ti, kdo je měli chránit, vojáci IDF, tam nebyli. V závěru svého vyjádření dodal: Po skončení vyšetřovacího procesu, který vytvoří úplný obraz o sérii tehdejších událostí, budou učiněna rozhodnutí a vyvozeny důsledky, vedle operativních závěrů, které budou implementovány bezodkladně.“ Dodal, že hloubkové šetření, poučení z chyb a náprava s cílem posílit a zkvalitnit obranu je povinnost, kterou má IDF vůči celé izraelské společnosti a zvláště vůči obyvatelům Jihu.

K tomu není moc co dodat. Snad jen: asi málokterá armáda v muslimském světě by byla ochotná takto veřejně, pravdivě a férově přiznat vlastní kolosální selhání.

PRAMEN

[1]

https://www.idf.il/216005