K zápasu Ligy národů mezi Francií a Izraelem (14. 11. 2024)

Sport vs politika

Jde ještě o sport, když musí být na mezistátní fotbalové utkání v hostitelské zemi povolány čtyři tisíce policistů? Tak se mohli ptát mnozí před čtvrtečním (14. 11.) duelem mezi Francií a Izraelem.


Řeč je o utkání ve skupině A2 evropské Ligy národů, místem konání byl Stade de France v pařížské čtvrti Saint-Denis. Role favorita připadla domácím, leč sportovní stránka věci ustoupila do pozadí. Pozornost byla upřena na bezpečnostní stránku věci. Proč? Protože muslimové…

Nešlo o hrozbu klasického střetu mezi rowdies jednoho a druhého týmu. Šlo o politiku a propagandu, kterou stoupenci takzvané palestinské věci dokážou agresivně protlačit do veřejného prostoru. Motivem není nic jiného než protiizraelská nenávist přetavená do toho, co je militantním islamistům vlastní – násilí. Jako součást nikdy nekončící kampaně. Scénář je jednoduchý. Z podstaty věci se v souvislosti s konáním zápasu shromáždí v Paříži větší množství izraelských fanoušků a příslušníků místní židovské komunity. To je impuls pro muslimy a jejich levicové přívržence, aby zaútočili. Sportovní princip fair play je pro ně neznámý pojem, triumfuje fanatismus.

Máme ještě v živé paměti protiizraelský pogrom, který uspořádali muslimové v Amsterdamu po zápase Ajaxu s izraelským Maccabi Tel Aviv 7. listopadu. Ani tam nešlo o fotbal, sportovní výkony. Cílem bylo na Izraelcích se co nejvíc násilně vyřádit. Šlo o předem připravenou akci, na které se pachatelé domluvili na sociálních (v tomto případě spíše asociálních) sítích. Při akci jim byli nápomocni taxikáři z řad arabských imigrantů, kteří pronásledovatele informovali o tom, kde se fanoušci Maccabi nacházejí. Propaganda v muslimských médiích následně referovala o tom, že konflikt vyvolali Izraelci, kteří ve městě provolávali protiarabská hesla a strhli a zničili vlajku Palestinské autonomie. To jistě dělat neměli, ale výmluva je to dětinská. K pogromu by došlo tak jako tak, i kdyby se izraelští návštěvníci chovali jakkoli způsobně. (7. října 2023 se obyvatelé izraelských kibuců v gazském pohraničí také chovali způsobně, a přesto se stali obětí nejhoršího masakru Židů od druhé světové války.) A navíc je to výmluva pokrytecká. Pálení izraelských a amerických vlajek patří v řadě zemí Středního východu k oblíbenému „národního sportu“. Jakmile se ale někdo dotkne vlajky Palestinské autonomie, je okamžitě oheň na střeše; a důvod k bezbřehému brutálnímu násilí.

Jako důkaz toho, že protiizraelské pogromy jsou organizované může posloužit informace na iráckém proíránském kanálu Sabreen News. Jak uvádí izraelský server Ynetnews, v neděli 10. listopadu zveřejnil kanál výzvu určenou pařížské muslimské komunitě: „Ve čtvrtek se bude hrát v Paříži zápas mezi Francií a Izraelem. Sionističtí fanoušci, kteří na zápas přijedou, si ho chtějí užít, zatímco v Gaze a Libanonu jsou vražděni civilisté, ženy a děti. Vyzýváme muslimskou komunitu a všechny svobodné lidi v Paříži, aby neudělali nic menšího než to, co bylo učiněno v Amsterdamu.“ Výzva připomněla, že i v okolí stadionu Stade de France je spousta vodních ploch a úzkých uliček. Co je tím myšleno? V Amsterdamu byli Izraelci naháněni jako lovná zvěř a někteří skončili v tamních vodních kanálech. Vylézt ze studené vody mohli až poté, co provolali slogan „Free Palestine“.

Ke cti francouzské strany budiž řečeno, že nenechala nic náhodě, už s ohledem na pogrom v Amsterdamu, a věnovala věci maximální pozornost. Servery hlásí, že jde o největší bezpečnostní operaci svého druhu od letošní letní olympiády. Izraelské servery Ynet a Sport 5 TV nabídly čtenářům podrobnosti, nejen z průběhu zápasu Z jejich obsahu vybírám několik postřehů:

SEČ

17:18 … v oblasti stadionu je nasazeno 2500 policistů a 1400 členů bezpečnostních agentur, další 1500 policistů je rozmístěno v dalších částech města;

19:03 … před stadionem Stade de France probíhá propalestinská demonstrace (souvislost s fotbalem – žádná);

19:04 … oznámen zákaz donášení tašek jakékoliv velikosti na stadion;

19:27 ... oznámena sestava izraelského týmu, jsou v ní i dva muslimští Arabové, Muhammad Abu Fani a Mahmúd Džaber; v 72. minutě nastoupil za Izrael další muslimský Arab, Dia Saba;

19:37 … šéf izraelské tajné služby Šin Bet Ronen Bar je na místě, bude sledovat bezpečnostní opatření, v kabině se setkal s izraelskými fotbalisty;

20:09 … izraelští fanoušci usedli na tribuně stadionu;

20:10 … informace o telefonátu mezi izraelským premiérem a francouzským prezidentem, který se zápasu osobně zúčastnil; Macron Netanjahua ujistil, že bezpečnost je zajištěna;

20:45 … zápas zahájen, ještě předtím, během hraní izraelské hymny, se ozval ze sektoru francouzských fanoušků protestní pískot;

21:31 … na stadion s kapacitou přes 81 tis diváků jich přišlo 12,8 tis; později byl počet přítomných upřesněn na 16,611 tis;

21:38 … kdosi vhodil dýmovnici na hřiště, následoval střet asi 50 fanoušků z obou táborů, který policie a ochranka za několik minut zvládly, izraelští příznivci skandují „Svobodu pro rukojmí!“. (Jak se ukázalo, byl to jediný vážnější incident.)

Po zápase

Diváci branku neviděli, a to především díky famóznímu výkonu izraelského gólmana Daniela Peretze působícího v německé bundeslize jako náhradní brankář Bayernu Mnichov. Izraelci si v Lize národů připsali první bod, ale ten je s největší pravděpodobností neuchrání před sestupem do nižší Ligy B (kde aktuálně hraje ČR); v tabulce jsou poslední, neboť ve všech dosavadních duelech byli poraženi.

Nicméně vedle toho je podstatné, že se v Paříži neopakoval „Amsterdam“ z předchozího týdne. Francouzi bezpečnost zvládli, do uzávěrky tohoto článku nebyl hlášen žádný závažný incident, a za to jim patří uznání. Jak napsal server Ynet (volně), možná to nebyl neatraktivnější fotbalový večer, ale proběhl v klidu a to je také sportovní úspěch, který má svoji hodnotu.

Odkazy

https://www.ynetnews.com/culture/article/bkvywqjmke

https://www.ynet.co.il/sport/israelisoccer/article/skkkcdezjl#autoplay